Jak wycenić starocie i antyki?
Jak szybko wycenić starocie i antyki?
Sprawa wcale nie łatwa, a temat szeroki jak rzeka i zastanawiam się, jak napisać ten tekst, żeby choć z dwie osoby dobrnęły do końca.
Choć prawidłowa wycena, nie gwarantuje nam jeszcze sukcesu sprzedażowego, to jednak fajnie trafić w sam środek i rzeczy nie przeszacować, a tym bardzie nie doszacować aby mieć satysfakcję z transakcji.
Jeżeli jednak chcesz wycenić daną rzecz aby tylko orientować się w wartości twojego majątku – to chyba Cię zmartwię, gdyż wartość, którą chcesz poznać czy ewentualna cena, jaką możesz osiągnąć ze sprzedaży, to również nigdy nie jest stała sprawa i zależy od bardzo wielu czynników.
Należy rozróżnić jednak cenę, którą możemy osiągnąć za dany przedmiot od jego wartości. To niestety dwie różne i nieraz diametralnie odległe od siebie wartości. Przedmiot może mieć sporą wartość np. historyczną, muzealną, materialną (wynikającą choćby z materiałów, z których jest wykonana) jednak chcąc go sprzedać, nie otrzymamy za niego zawrotnej sumy, bo najzwyczajniej w świecie nie będzie nim zainteresowania nabywców. Więc tak naprawdę na nic nam wycena rzeczoznawcy czy wytrawnego znawcy antyków, jeżeli na obecnym rynku brak będzie osób zainteresowanych zakupem naszych przedmiotów.
Co w takim przypadku? Życiowe doświadczenie osoby po 40-tce nauczyło mnie, że w każdej sytuacji są co najmniej dwa wyjścia. Więc można:
– poczekać ze sprzedażą naszych antyków na lepsze czasy;
– obniżać cenę do naszego minimum i czekać na nabywcę,
Ale z pewnością warto wcześniej upewnić się, że trafiliśmy z naszą ofertą do właściwych osób, które mogą być potencjalnymi klientami, czasami warto rozważyć zlecenie sprzedaży wyspecjalizowanym sklepom czy galeriom, które posiadają zaplecze i możliwości dotarcia do klienta.
W takim razie co ma wpływ na cenę i jak ją ustalić aby sprzedać?
– stan przedmiotu – nie tylko uszkodzenia ale również oryginalność wszystkich części,
– ilość podobnych rzeczy na rynku sprzedażowym, w tym również rzadkość i unikalność wynikająca choćby z ilości wyprodukowanych i zachowanych egzemplarzy,
– moda (tak – niestety ma to ogromny wpływ na cenę) aktualne trendy wpływają na zainteresowanie kolekcjonerów, a co za tym idzie dostępność przedmiotów na rynku,
– Pochodzenie i historia rzeczy – czasami tylko to sprawia, że dany przedmiot jest pożądany,
– posiadane certyfikaty autentyczności, ekspertyzy itp.,
– marka lub twórca,
– materiały użyte do produkcji,
– walory estetyczne (choć wiadomo, że gusta są różne),
– funkcjonalność i użyteczność przedmiotu w obecnych czasach,
– czy chcemy sprzedać szybko, czy możemy spokojnie poczekać na właściwego nabywcę,
– możliwości dotarcia do właściwego klienta – czasami dobrze rozważyć czy dana rzecz lepiej sprzeda się na naszym rynku czy może większe zainteresowanie wzbudzi za granicą.
To, jak w końcu ustalić cenę?
Najprościej i najszybciej – to zastosować metodę porównawczą i odszukać w zakamarkach internetu podobne przedmioty, które zostały niedawno sprzedane. Trzeba tu również mieć na uwadze, że przedmioty wystawione na różnych aukcjach mogą mieć ceny, które nie będą odpowiadały rzeczywistej cenie sprzedaży. Klienci bardzo często negocjują cenę i w rezultacie cena sprzedaży potrafi być niższa. Przy rzadkich przedmiotach, które już na pierwszy rzut oka są wartościowe można skorzystać z porady specjalistów, których znajdziemy w wyspecjalizowanych sklepach z antykami czy galeriach sztuki.
I teraz to już Twój wybór – za jaką cenę wystawisz przedmiot – pamiętaj, że cenę zawsze można obniżyć! Powodzenia.